RESMİ İŞLERİNİZ NEDEN ANLAŞMALI MATBAALARDA BASILMALIDIR.

0
1362
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ticari oluşumunuzun gereklilikleri olan matbu evraklar (Fatura, irsaliye, irsaliyeli fatura, gider pusulası, serbest meslek makbuzu) Maliye ile firmanız arasındaki vergilendirmelerde kayıtlarınızı tutmayı ve firmanızın gelişimini gösteren resmi belgelerdir. Bu evraklar, sizi vergi dairesine karşı sorumlu tutmaktadır. Bu sebeple bu evrakların maliye ile her yıl yenilenen anlaşması olan matbaalarda basılması gereklidir. Yetkili olmayan basım yerlerinde yapılacak bu evraklar. basılan ürünün sahte olmasına, firmanıza ağır cezai yaptırımların uygulanmasına ve yanlış kişilerin eline geçecek kişisel ve resmi bilgilerinizin ileride size ve firmanıza zarar verecek olaylara davetiye çıkarmasına sebep olur.

Anlaşmalı matbaalar her yıl maliye ve vergi dairesi başkanlığı ile yaptıkları sözleşme gereği Resmi evrak basımı yapabileceği bir anlaşma yenilemesi gerçekleştirmektedir. Bu anlaşma yenilemesi ile basım yapan firmanın, sürekli kontrol altında olması, herhangi bir illegal faaliyette bulunamaması gibi etkenlerden dolayı sizi ve firmanızı ticari olarak güvence altına almaktadır.

Basım yapılan ürünün nitelik olarak doğru olması, yönetmeliklere uygun hareket edilerek basım yapılması matbaanın sorumluluğundadır. Ayrıca resmi evrak basımlarında evrak üstündeki ticari bilgilerin (Unvan, adres,  vergi dairesi, vergi  no.) gibi bilgilerin doğruluğu vergi dairesi kayıtlarına göre düzenlenmelidir. Bu kayıtlara göre düzenlenmeyen evraklar hatalı evraklardır.

Basım yapılan evrakların, kayıtlarının tutulması matbaa ve vergi dairesi başkanlıklarının sorumluluğundadır. Bu evrakların bildirimlerini basımdan hemen sonra matbaa ilgili vergi dairesine İnternet ortamında, türü, adedi ve seri numaraları ile birlikte bildirmektedir.

Anlık işlem ile gerçekleşen bu bildirim sayesinde firmanızın basılan ürünler ile alakalı herhangi bir yanlış anlaşılmaya ve ticari açıdan cezai durumlar ile karşılamamanızı sağlamaktadır.

Resmi evrakların teslimini firma yetkilisinin veya noter tasdikli vekaleti olan kişilere imza karşılığında teslim edilmesi zaruri bir husustur. Resmi evraklar bu kişiler haricinde herhangi birine teslim edildiğinde, ileride vergi dairesi, maliye bakanlığı gibi resmi kurumlarla oluşabilecek ticari problemlerde firmayı, firmayı temsil eden imza yetkilisini zor ve cezai durumlarda bırakmaktadır. Yüklü cezai yaptırımların dışında firma faaliyetlerinin durdurulmasına kadar bir çok cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu sebepten dolayı herhangi bir resmi evrak basımı sonrasında teslim formunda imza yetkilisinin veya imza yetkilisinin noter tasdikli vekaleti olan kimse firma kaşesi ile teslim formunu doldurup, kendisine verilen nüshayı saklamalıdır. Bu nüsha ileride firmanın gerçekleştireceği, unvan değişikliği, yetkili değişikliği ve kapanış gibi durumlarda vergi dairesi tarafından istenmektedir.

Fatura örneklerini aşağıdaki görsellerde görebilirsiniz.

Ömer KESKİNTEPE

Grafik Tasarım

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER