BROŞÜR TASARIMI YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

0
1696
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Broşürün firmamız için ne kadar önemli olduğunu unutmamamız gerekir. Broşür firmamızı tanıtmak ve pazarlamak için en etkili yoldur. Doğru kullanıldığında çok iyi bir pazarlama aracıdır. Broşürler sektörden sektöre göre değişiklik gösterebilir. Tasarımına başlarken, şirketle ilgili bir ön söz geçilmelidir ve logosu birden fazla yerde kullanılmalıdır. Bu şekilde logoyu da insanların hafızalarına yer edebiliriz. Hedef kitlenin kim olduğuna bakmalıyız.

Broşür kim için hazırlanıyor. Kullanılacak kağıt boyutları broşür kalitesini etkiler. Broşür boyutları sektöre ve tercihe göre değişse de genel olarak A4 ve A5 daha sık kullanılır. Renk uyumunun da önemi büyüktür. Renk seçimine dikkat edersek daha kaliteli ve profesyonel işler çıkartabiliriz. Renk skalasından seçim yaparken en önemli konu sektördür. Broşür hangi sektör için yapılacak, mesela günümüzde yemek sektörü için genellikle kırmızı ve turuncu gibi renkler kullanılır, nedeni ise bu renklerin iştah açıcı bir etkiye sahip olmalıdır. “ Renklerin Önemi” başlığı adı altında yazmış olduğum önceki yazımı buradan okuyabilirsiniz. Bir diğer önemli şey, kullanılacak kağıttır. Broşür tasarımı yapıldı. Peki ya nasıl bir kağıt broşürü daha kaliteli gösterecek? Bu sorunun cevabı çok basit, broşürler kuşe kağıda basılır en uygunu ve en sık tercih edileni bu kağıt türüdür.

Kırımlı broşürlerde de bu kağıt daha rahat ve kolay katlandığından dolayı broşüre zarar vermez. Daha net durur ve kaliteli gözükür. Ancak kullanılacak olan gramajlar ve baskı kalitesine göre bu durum değişiklik gösterebilir. Eğer baskı tekniği iyi değilse zaten onun hiçbir kağıt iyi göstermeyecektir. Firma için en doğru renk, en doğru kağıt, en doğru baskı göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Cansu Can

Grafik Tasarım

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER