Ofset Baskı Nedir?

0
2433
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Günümüzde kitapların, gazetelerin dergilerin, broşürlerin, faturaların, kartvizitlerin ve karton ambalajların basımında kullanılır. En yeni baskı tekniklerinden biri olan ofset baskıda, basılmak istenen görsel, yağ bazlı bir mürekkep ile yüzeyi düz hale getirilmiş bir kireçtaşı üzerine çizilmektedir.

Ofset Baskı Çeşitleri Nelerdir?
Tabaka Ofset Baskı: Özel emülsiyonla hassaslandırılmış kalıbın ışık sayesinde pozlandırılarak film üzerindeki siyah alanlar, kalıp üzerine ışıksız bırakılır.
a) Forma Baskı: Kitap, katalog, dergi gibi çok sayfalı işlerde kullanılan bir basım tekniğidir. Kağıdın katlanması durumunda sayfaların birbirlerini takip eder.
b) Normal Revolta Baskı: Dört kalıpla 4 renk baskı yapılarak makine ebadına uygun formatlarda kağıdın önünün ve arkasının basılması tekniğidir.
c) Etek-Makas Revolte Baskı: 4 kalıpla önüne ve arkasına bir seferde renkli baskı yapılmaktadır. Revolta tekniğinden pek bir farkı yoktur. Sadece uygulama farkı vardır.
Web Ofset (Rotasyon) Baskı: Web ofset baskının en büyük özelliği bobin şeklinde sarılmış olan kağıda baskı yapabilmesidir.
Matbaa teknolojisinde akla ilk gelen ofset baskı olsa da günümüzde dijital baskı da oldukça kullanılır bir hale gelmiş durumdadır. En belirgin özelliği hızlı basım olan dijital baskının atık durumu da ofset baskıya kıyasla daha az olur. Ofset baskının dijital baskıdan farkı denildiği zaman akla ilk gelen çalışma tutumları olur. Ofset baskı mürekkep ile suyun karışmama tutumu ile baskı yaparken dijital baskı, adından da anlaşılacağı gibi bilgisayar destekli bir baskı çalışmasıdır. Dijital baskılar bilgisayar ortamında hazırlanıp uygulandığı için daha basit değişiklik yapılabilen çalışmalar olur. Ofset baskılar da kalıp kullanılıyor olması değişikliği biraz daha güç bir hale getirir. Günümüzde her iki baskı çeşidi de oldukça kullanılan baskı çeşitleri olmakla beraber, sektöre göre kullanım yoğunlukları değişir.

Ofset Baskının Dijital Baskıdan Farkı Nedir?
Dijital baskı, adından da anlaşılacağı gibi bilgisayar destekli bir baskı çalışmasıdır. Dijital baskılar bilgisayar ortamında hazırlanıp uygulandığı için daha kolay değişiklik yapılabilen çalışmalar olur. Ofset baskılar da kalıp kullanılıyor olması değişikliği biraz daha zor bir hale getirir. Günümüzde her iki baskı çeşidi de oldukça kullanılan baskı çeşitleri olmakla beraber, sektöre göre kullanım yoğunlukları değişir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER