Matbaa Nedir ?

0
2997
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Matbaacılık nedir ?
Matbaa diğer anlamıyla basımevi anlamına gelmektedir. Teknolojinin gelişmesi matbaayı da etkilemiştir. Eskiye kıyasla günümüzde daha hızlı basım işlemleri yapılabilmektedir. Eskiden kaşe yapımı uzun sürerken şimdi 2 dakikada hazır hale gelebiliyor.

Günlük hayatımızda, gazete, kitap, dergi, kitap, katalog vb.. ürünler matbaada üretilmektedir.
Son yıllara matbaada yönelim artmıştır. Bu nedenle üniversitede 2 yıllık matbaa bölümü mezunları okulları bitmeden iş sahibi olma imkanı elde etmektedirler.

Baskı öncesi yapılanlar ?
Dijital ortamdan gelen tasarımların baskıya hazırlandığı bölümdür. Genellikle matbaada baskı öncesi kullanılan programlar Adobe Photoshop, Illustrator, Indesing, Corel Draw kullanılmaktadır. Bu programlarda baskı öncesi renk düzenlemeleri yapılarak üretime hazır hale getirilir.
Matbaacılık sektöründe kullanılan en yaygın baskı şekli ofset baskıdır.

Ofset Baskı Makinası ?
Matbaacılar bu makinaların kullanılması için eğitimli elemanlar tercih etmektedir. Üretim aşamasıdır. Matbaacılıkda üretim bölümünde yönetici olabilmek için bu makinaları bilmek gerekir.

Baskı Sonrası Yapılanlar ?
Ürünler hangi baskı yöntemiyle basılırsa basınsın üretimden sonra belli bir işleme tabi tutulurlar, Örneğin bir kitap basıldıktan sonra ciltleme işlemine geçilir.

Matbaada Belkentiler Nelerdir ?
Müşteriler kendilerine uygun bir matbaa şirketi seçtikten sonra beklentiye girmeye başlar. Bu beklentiler arasında müşteri memnuniyeti, kalite ve hızlı baskı yer almaktadır. Müşteriler en uygun fiyat ve en kaliteli baskı ister. Bu yüzden en uygun fiyatı olan ve kaliteli baskı yapan firmaları tercih ederler.

Matbaacılıkta En Çok Basılan İşler ?

Emir AKTUĞ
Web Tasarım

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER