Matbaa Terimleri Nelerdir?

0
1505
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Matbaa: Matbaa yazı, resim veya şekilleri, kağıt, deri, kumaş gibi malzemeler üzerine özel bir surette basarak çıkaran ve birden çok nüsha haline getirilmesini sağlayan makine veya sistem. Baskı makinesi diye de bilinen matbaa, Arapça asıllı bir kelimedir. Basım evi, basım yeri, baskı aleti gibi anlamlarda kullanılmaktadır.
Ajans: En çok, haber toplayan ve yayan kuruluş mânâsında kullanılır ve Dünya’daki olayları en kısa süre içinde basın organlarına, radyolara, ya da özel kuruluş ve şahıslara bildiren teşkilattır
Yayınevi: Yayınevleri kitap, dergi gibi yayınların hazırlandığı işyerleridir. Buralarda yazarlar, çizerler, editörler ve çevirmenler çalışır. Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 2014- raporuna göre ülkemizde 1732 yayınevi var.
Selefoncu: Basılı broşür, dosya, kitap kapağı gibi çok kullanılan basılı materyallerin dış etkenlerden korunması (güneş, nem,yağ vb.) için baskı yüzeyine sıvama yoluyla kaplanan ince bir jelatindir. matlık veya parlaklık etkisi yaratabilir.
Cilt evi: Cilt ve ciltleme işerini yapan dükkana verilen addır. Cilt evinde citleme yapan kişiye ise ciltçi denmektedir.
Kağıt: Kağıt, üzerine yazı yazmak, resim çizmek için kullanılan, türlü bitkisel maddelerden yapılmış ince bir yapraktır. Toplam kağıt çeşitleri günümüz çağında 25-30’u aşmıştır.
Mürekkep: İki veya daha fazla maddenin üst üste bindirilmesi. Genellikle isim yazı yazmak, desen çizmek veya basmak için kullanılır.
Tram: Renkli veya ara tonlara sahip siyah beyaz baskıda ara ton oluşturmak için kullanılan küçük noktacıklara denir.
Tire: Her bir rengın farklı farklı yani ayrı ayrı basılma işlemine TİRE denir.
Ofset baskı: Ofset baskı, 1905 yılında Amerikalı Ira W. Rubel tarafından bulunan ve günümüzde de kullanılmaya devam eden, kağıt yüzeyine uygulanan bir tür baskı çeşididir.
Laminasyon: Baskı yüzeyini koruma amacıyla yapılan plastik (naylon) yüzey kaplama işlemi.
Kırım katlama: Bir maddeyi, iki veya daha fazla bölüme ayırmak için yapılan işlem.
Cilt: Basılmış olan kağıtların bir araya getirilmesi ile kapaklı veya kapaksız olarak birleştirilmesi işlemidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER