Renkler ve Renklerin Anlamları

0
1499
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Renk Nedir: Renk ışığın nesneye çarparak gözümüzde oluşan duyuma renk denir. Objeye ışığın tamamı çarparsa bu renk beyaz olur, objeye ışık hiç çarpmazsa bu renk siyah olur.
Renk Biliminin Ortaya Çıkışı: Bilimsel olarak rengi ele alan ilk bilim insan Isaac Newton’dur. Newton 1670’de güneş ışığını elmas bir prizmadan geçirerek renkleri ayrıştırdı. Karanlık bir odada yaptığı bu deneyde, kapı deliğinden gelen güneş ışığının prizma üzerinde parçalandığını ve gök kuşağı renklerini yansıttığını fark etti. Newton renklerin prizmadan sıralı bir şekilde yansımasına güneş tayfı adını verdi.

Kırmızı: Kırmızı renk iştah açar, insanda açlık hissini uyandırır. Bu yüzden gıda sektörü yemek paketlerini kırmızı renkte yapmaya özen gösterir.
Beyaz: Beyaz temizliği, asaleti, güvenirliği temsil eder. Bu nedenle iş görüşmelerinde beyaz giymek akılda kalıcı ve devamlı personel izlenimini oluşturur. Japonya’da ise ölümü temsil eder.
Yeşil: Yeşil doğayı ve vejeteryanlığı temsil eder. bu nedenle kasaplar yeşil rengi kullanmayı tercih etmezler. Yeşil güven verici bir renktir bu nedenle bankalar logolarında yeşil kullanmayı göz önüne alırlar. Hastanelerde ve logolarda yeşili tercih ederler çünkü sakinleştirici ve yatıştırıcıdır.
Kahverengi: Kahverengi hareketliliği ve çabuk olmayı temsil eder. Batıda kahverengi için toprak rengidir öbür insanların içinde kaybolup gidersiniz deniliyor. Bu nedenle iş görüşmelerinde ve profesyonel toplantılarda kahverengi kesinlikle giyinmeyin.
Siyah: Siyah hırs, güç ve ölümü temsil eder. Bu nedenle iş görüşmelerinde siyah giyinmeye özen gösterin. Japonya’da ise siyah mutluluğu temsil eder.
Gri: Gri ağır bir renktir. Ciddiyeti ve hareketsizliği temsil eder. Yaratıcılığı öldürdüğü de söylenmektedir. Devlette çoğu yerin gri olmasına dikkat edilir, silahlı kuvvetlerde de çoğu yer gridir.
Mor: Mor korkuyu ve yaratıcılığı temsil eder. İntihar edenleri gözlemlediklerinde kişinin çoğu eşyası mor olduğu belirtilmiştir.
Mavi: Mavi sakinleştirici, huzur ve kurtarıcı anlamlarına gelir. İnsanı rahatlattığı ve sakinleştirdiği düşünülmektedir. Bu yüzden intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını mavi renge boyarlar. Mavinin bir diğer anlamı ise başarıdır. Amerika’ da okulun duvarlarını beyaz ve turuncudan maviye çevirmişler çocukların başarılarının yükseldiğini görmüşler.
Sarı: Sarı çekiciliği ve aynı zamanda geçiciliği temsil eder. Taksilerin renginin sarı olması dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye.
Turuncu: Turuncu renginin anlamı coşku ve hareketliliktir bu yüzden festival ve eğlence alanlarında turuncu rengi kullanırlar. Bulunduğu grubun çok gösterme özelliği de vardır bu rengin. Milli takım futbolcusu Ernst Happell ‘ Bu turuncu formalarla biz sahada rakip takımdan daha fazla gözüküyoruz.’ demişti.
Pembe: Pembe karşı tarafa rahatlık hissi gönderir. Özellikle ödeme yapacağımız kişiler pembe giydiklerinde kendimizi daha rahat hissederiz.
Bronz: Bronz renk negatif bir renktir. Tepki almak istiyorsanız bronz renk işe yarar. İçki rengine benzemesinden dolayı içki reklamlarında bronz renk kullanılır.

Bu makale renketkisi.com adresinden alıntı yapılmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER