Banner Nedir?

0
1505
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Banner internet sitelerinde tanıtım reklam amacıyla yerleştirilen farklı boyutlarda sabit ya da hareketli olabilen janjanlı panolardır. Bannerlar görselle hazırlanır farklı boyutlarda ve yapılarda olabilirler. Web sayfasının görünen bir yerine koymalısınız ki kişiler web sayfasını girdiği zaman bannerdaki ürününüzü ya da hizmetinizi kolaylıkla görsün. Web sayfasında yayınlanan belli ölçülere uyularak geliştirilen bu kurumsal iletişim ögeleri sayfa giydirme ve advertorial olarak da geliştirilebilir.

Banner nasıl olmalıdır: Bannerın çok tıklanması istenilir. Bunun için şunlar gereklidir;
1. Banner sade olmalıdır. Çok karmaşık olmamalıdır ki bakıldığında göz yormasın ve anlaşılır olsun.
2. Renk çok önemlidir. Bannerdaki renkler birbirine uygun olmalıdır. Dikkat çekici olmadır fakat bazı kişileri rahatsız etmemelidir. Animasyondaki hareketler  fazla olmamalıdır kişiyi rahatsız olabilir. Animasyon hızına dikkat edilmelidir ne kullanıcının takip etmesi zor olacak kadar hızlı. ne de kullanıcının baktığı zaman  sıkılacağı kadar uzun olmalıdır. Animasyondaki hız orta düzeyde olmalıdır.
3. Bannerda mutlaka tıklayınız, satın al, hemen ara, bu fırsatı kaçırma gibi olmalıdır.
4. Bannerlar iki, üç haftada bir değişmesi lazım ki kullanıcılar hep aynı bannerı görmekten sıkılmasın.

Banner diğer reklam araçlarına göre oldukça kolay maliyeti az ve ekonomiktir. Genelde bennar tasarlanır sonra kullanılacağı yere göre boyutu hazırlanır. Bilgisayarda hazırlandığı için sınırsız renk ve efekt vardır. Ayrıca yapımı da kısada sürer.

Bennar Çeşitleri:
Flash Bennar: Bennar deyince ilk akla gelen banner, flash bennardır. Genellikle bu bennar kullanılır.  Kod yazılabildiği için bir çok efekt eklenebilir. Kurgular kullanılabilir. Yani bannera basit oyunlar eklenebilir. Buda kullanıcın ilgisini çekip keyfini yerine getirebilir.  Kullanıcının ilgisini çektiği için bannerdaki reklam sitesine yönlendirir.
HTML5 Bannerlar: HTML5 bannerlar flash bennarların yerini çok rahat bir şekilde alabilir. Bu bannerda 3D tasarım  veya içerikler  kullanılır. Artık tüm modern tarayıcılar HTML5 banneri destekliyor. HTML5 daha yaygın kullanılacağa benziyor.

En Çok Tercih Edilen Banner Boyutları:
1. 
789×90
2. 468×60
3. 336×280
4. 300×250
5. 250×250
6. 120×600
7. 160×600
8. 125×125
9. 120×240 bu boyutlar kullanılabilir. Ancak farklı banner boyutları da oluşturulabilir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER