Ciltleme ve Ciltlemede kullanılan Tutkallar

0
1589
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Basılmış olan kağıt, dergi, katalog ve buna benzer kağıtların sayfa sırasına göre katlanıp bir araya getirilmesi ve sayfaların üstlerine bir kap geçirilmesi bunların ayrılmaması için birbirlerine tutturulmasına ciltleme denir.

Ciltçilik Terimleri:

Tel dikiş; En az iki sayfanın birbirine tel ile zımbalanması.


Omega tel dikiş; Dosyalara takabilmek için tel dikişin sırtı kambur  şeklindeki çeşidi.


Amerikan cilt; 
Harmanlanan formaların freze ile sırtlarının traşlanması ve tutkallanarak yapıştırılması işlemi.


Tutkal cilt ; 
Sırttan tutkallı bir ciltleme tekniği olan Amerikan cildin başka bir türüdür. Sayfalar özel tutkalla birleştirilir. İç sayfalar kalın gramajlı kataloglarda kullanılmaktadır. Genellikle 40 sayfa üzeri kataloglarda kullanılmaktadır.


İplik dikiş; 
Düğümlü, atlamalı, normal olarak çeşitleri olan harmanlanan formaların iple birbirlerine sırt kısmından tutturulması.


Taslamak; 
Hazırlanmış kitap kapağının cilt bezi ile kaplanması ve kapağın yan kağıdı ile bileştirme işlemi.


Spiral; 
Yaprak halinde veya forma halinde harmanlanmış bir işin sırt veya herhangi bir yerinden delerek ve istenilen işin başından sonuna kadar telle birleştirme işlemi.

Tutkallar: 
Kemik tutkalı; Hayvan kemiklerinin kaynatılması ile elde edilen bir tutkaldır. Tanecik halinde satıldığı içinde boncuk tutkalda denir. Mukavva kaplama malzemelerinin yapıştırılması için idealdir.
Plastik tutkallar; PVC esaslı suyla karışabilen ve soğuk olarak kullanılan tutkallardır. Fırça ile kullanılmaya daha elverişlidir.
Nişasta tutkalı; Buğday nişastasının suyla kaynatılması ile pelte kıvamına getirerek oluşan bir tutkaldır. Fırça ile kullanılmaya daha elverişlidir.
Sıcak tutkallar, Bu tutkallar sentetik esaslı olup otomatik cilt makinelerinde kullanılır. Suyla karıştırılmadan doğrudan da kullanılabilir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER