Alan Adı Nedir? Neden Bir Sitemiz Olmalı

0
1114
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Alan adı (domain name) nedir? Neden alan adına ihtiyacım var?

Alan adı (domain name) web sitenizin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet kullanıcıları web sitenize ulaşamazlar. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı mercanmatbaa.com ‘dur.

Alan adları ip adresi denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Örneğin mercanmatbaa.com alan adını adres barına yazdığınızda Internet bu alan adını önce ip adresine çevirir, daha sonra sizi bu ip adresine sahip bilgisayara yönlendirir.

Dolayısıyla web sitenizi ziyaret etmek isteyecek kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri için bir alan adı alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.

Alan adı almak için bir domain kayıt sorgulama yapılarak (örnek: internic.com, directnic.com, godaddy.com vs..) veya web hosting firmanızdan sizin için bir alan adı kaydetmesini isteyebilirsiniz.

Kimlerin internet sitesi olmalı?

Aslında her isteyen bir internet sitesi oluşturabilir. Kişisel bir web sitesi mi şirket için mi eğitim amaçlı mı önceliklerimizi belirlemeliyiz.  Bir şirketin işletmenin internet sitesi olması artık günümüzde olmazsa olmazlardan biridir, ürünlerini tanıtma kendine yeni Pazar alanları açmak ve kısa sürede çok fazla müşteriye ulaşmak bir web sitemizin olmasıyla mümkün olacaktır.

Peki, her internet sitesi müşteri kitlelerini çekiyor mu?

Yaptığınız işle ilgili veya ilgili alanınızla ilgili kitlelere ulaşmak sadece internet sitesini oluşturup yayınlamakla olmamaktadır. Örneğin işlek bir cadde üzerinde bir matbaa işletmeniz var bunu gören gelecektir, peki arka sokaklarda kalan işletmeler bu müşteriyi nasıl kendine çekecek sorusu aklımıza gelmektedir. Bu da arama motorlarına internet sitenizin kayıt edilmeli ürünlerinizin ve çalışmalarınızın içeriklerinin düzenli ve rahat bulunur olmalıdır.  Siteniz sürelik güncellenmeli yenilikler arama motorları tarafından fark edilecektir. İnternet sitenizi aktif kullanıldığınız da size bu artı puan olarak gelecektir.

Arama motorlarında ön sıralarda yer almak herkesin isteyeceği bir şey peki milyarlarca web sitesi var sizin siteniz nasıl öne çıkacaktır?  Örneğin bir matbaa işletmeniz var, maliye ile anlaşmalı, fatura basımı, dijital baskı, promosyon, ciltleme vs.. genel ibareyle başlıkları belirledik, bunların daha da içine girmeli isimlerinde kendi içinde paylaşmalıdır, promosyon ürünler için kişiye özel kalem baskı, veya dijital baskı için kişisel resimlerinizi en uygun dijital baskısı dediğimizde kişinin arama kriterlerini de daraltmış ve daha hızlı müşteri kitlesine erişmiş olacağız.

Süleyman KARAMAN 

Bilgi Teknolojileri Uzmanı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER