Otokopili Kağıt Nedir?

0
1341
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kagıt, yüzlerce yıldır hayatımızda var olan ve anavatanı çin olan bir yazı aracıdır. Kağıdın sulu sistemle fabrikasyonu yıllardır değişmezken gelişen ve ilerleyen teknoloji sayesinde, daha farklı çeşitleri yapılmaya başlanmıştır. Matbaacılık alanında kağıt, birinci hamur, ikinci hamur ve üçüncü hamur olarak imalat şekillerine göre adlandırılırlar. Fakat bunların dışında birde farklı ve özel adlarla anılan, ve hayatımıza kolaylıklar getiren kağıt çeşitleri bulunmaktadır. Hayatımızda’da kolaylıklar sağlayacak bu kağıt çeşitlerinden biri de otokopili kağıttır.

Otokopili kağıt, sahip olduğu özelliği sayesinde, karbon kağıdı kullanmaya gerek kalmadan yazıların alttaki diğer kağıtlara geçmesini sağlayan kağıtların ortak adıdır. Özel kimyasal solüsyonlarla hazırlanan kağıt, geçirgenlik özelliğine sahiptir. Otokopili kağıdın hamurunun içerisinde bulunan mürekkep kalanları basınçla patlamakta ve diğer kağıda rengini vermektedir. yüksek kaliteli karbonsuz kopya kağıdı olarak da bilinen otokopili kağıt, mikro kapsül sıvamalı özelliğe sahiptir.

CB, CF, Ve CFB Otokopili kağıt:

CB otokopi kâğıtları, basınca duyarlı kaplamaya sahiptir. Bu nedenle de özellikle litho ofset işinde sorunsuz bir performans sergilemektedir. CFB otokopi kâğıtları, hem bir görüntü almak, hem de aktarmak için kullanılır. Bu kâğıt türü üç kattan oluşmaktadır. Mükemmel bir taş baskı uygulaması sağlamaktadır. CF otokopi kâğıdı ise sorunsuz bir şekilde görüntü almayı sağlayan kâğıttır. Genel olarak ticari ve resmi işlemlerin evraklarında kullanılan otokopili kâğıt çeşitleri, hem iş gücünden hem de zamandan tasarruf etmeyi sağlamaktadır. Kimyasal bir takım süreçten geçtikten sonra yazı geçirgenliği sağlayabilen otokopili kâğıt çeşitleri, pek çok farklı kâğıt firması tarafından muhtelif renklerde üretilerek hizmete sunulmaktadır.

Kuşe, Amerikan Bristol, fantezi, kroma, yapışkanlı, kraft gibi pek çok özel kâğıt arasında yer alan otokopili kâğıtların, özel ve dikkatli bir işlem sonrasında üretimi yapılabilmektedir. Özellikle de arşivlenmesi ve yedeklenmesi zorunlu olan evraklar için ideal olan otokopili kâğıtlar, büyük bir kolaylık ve yardım sağlamaktadırlar. Çeşitli kâğıt üretim firmaları tarafından üretimi yapılarak hizmete sunulan otokopili kâğıtlar, diğer bütün kâğıtlar gibi farklı ebatlarda üretilebilmektedir. Ayrıca özel üretimlerde isteğe bağlı olarak her nüsha farklı renklerde otokopili kâğıtlarda üretilebilir. Otokopili kâğıtlarda ciltleme şekilleri de isteğe göre farklılık gösterebilir. Üstten ya da yandan tutkallı, tırtıklı koparmalı koçanlı ciltler de üretilebilmektedir.

Üstten ya da yandan tutkallı ciltlerdeki otokopili kâğıtlar lazer yazıcı ya da nokta vuruşlu yazıcılarda kullanım için oldukça ideal ürünlerdir. Koçanlı ciltteki otokopili kâğıtlar ise tırtıklı ve tel dikişli olarak üretilmekte olup sadece elde kullanım için uygun kâğıtlardır. Çünkü tel dikişli ve tırtıklı ciltteki otokopili kâğıtlar yazıcılarda kullanılamamaktadır. Ayrıca tutkallı olan otokopili kâğıtların üretiminde kolay arşivlenip dosyalanabilmesi açısından, isteğe bağlı olarak dosya deliği de açılabilmektedir. Ayrıca otokopili kâğıt ciltleri arasında iplik dikişli, tel dikişli, omega tel dikişli ve siralli olan ciltler de mevcuttur. Ancak tel dikişli, omega tel dikişli ve spiralli ciltteki otokopili kâğıtlar sadece elle yazılmaya uygun olmaktadırlar. Bu nedenle de yazıcılarda kullanılamamakta ve resmi evrak ve dosyalama işlerinde çok fazla tercih edilmemektedir. Özellikle de hızlı ve seri yazılması gereken ve bu nedenle de yazıcılardan çıkması gereken evraklarda kullanıma uygun değillerdir.

Otokopili kâğıtlarda farklı çeşitler bulunmaktadır. Genellikle 1 asıl 1 kopya şeklinde olabilirken, isteğe göre kopya sayısı arttırılabilmektedir. Özellikle de firmaların ve işletmelerin kullandıkları ve kanunen zorunluluk taşıyan adisyonlar, 1 asıl 1 suret şeklinde olmak durumundadır. Bu nedenle de adisyonlar özellikle de otokopili kâğıtlardan yapılmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER