Matbaa Terimleri Nelerdir?

0
1136
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Matbaacılık çağımızda önemli ve, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yenilikleri de takip etmeye ihtiyaç duyan bir sektördür. Matbaacılıkta genellikle kullanılan terimler vardır.

Bunları şöyle sıralayalım:

Matbaa: Çeşitli matbaa teknikleri kullanılarak, çeşitli materyallere baskı çalışmalarının yapılması ve, bu baskıların çoğaltılması anlamına gelir. Diğer anlamı ise, basım evidir.

Ajans: Firmaların daha başarılı olmaları için reklam, afiş, el ilanı ve diğer materyallerin tasarımını yapan ve, baskıya ulaştıran kuruluşlardır. Yaptıkları çalışmalar ile firmaların sektörde daha başarılı olmalarını sağlar.

Yayınevi: Uzmanlık alanları için hazırlanan kitapların üretim ve dağıtım işlemlerini takip eden kuruluşlardır. Matbaanın en önemli müşterileri arasında yer alır.

Selefoncu: baskısı tamamlanmış olan dergi, kitap ve broşürlerin dış etkenlerden etkilenmemesi için yapılacak olan kaplama malzemeleri ile kopyalayacak olan kuruluşlardır. Matbaa sektöründe önemli bir yeri olan selefon kaplamalar, basılı materyallerin daha kaliteli olmasını sağlar.

Cilt Evi: Birçok matbaanın kendi bünyesinde cilt evi bulunur. Cilt evleri basımı bitmiş olan materyallerin kapak takılması, sesim, kırım, harman ve dikiş ve eserlerin yapıldığı yerdir.

Kağıt: Günümüzde matbaa terimleri nedir  sorusuna verilecek olan ilk cevaplardan olan kağıtlar basılacak olan en temek materyallerdir. Ham maddesi selüloz olan kağıdın kalınlığı, pH değeri ve rengi baskı kalitesini etkileyen faktörler arasında yer alır.

 

Mürekkep: Kağıt üzerine aktarılacak olan baskıların aktarım işlemlerini yapmak için kullanılan bir materyaldir. Pigment, inceltici ve çözücülerden oluşur.

Tram: Renklerde ara tonlara ulaşılmasını sağlar. Gözle görülmeyen bir noktadan yapılan işlemlerdir.

Tire: Her rengin ayrı ayrı basılma işlemidir.

Ofset baskı:  Kauçuk yardımı ile yapılan ofset baskı işlemi de matbaada kullanılan terimler nelerdir sorusunda akla gelen ilk terimlerden olur. Kitap, dergi ve broşür baskılarında kullanılan baskı teknolojisi ofset baskıdır.

Laminasyon: Basılmış olan materyallerin dış etkenlerden etkilenmesini engellemek amacı ile kaplama işlemidir. Selefon, vernik ve lak malzemeler ile yapılabilir.

Kırım katlama: Günümüzde broşürlerde kullanılan kırım katlama işlemleri 2 veya 3 kırımlı broşür tasarımları için kullanılır.

Cilt: Basılmış olan kağıtların bir araya getirilmesi ile kapaklı veya kapaksız olarak birleştirilmesi işlemidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

CEVAP VER